try another color:
try another fontsize: 60% 70% 80% 90%
UzunHayat.Com

Doç. Dr. Cumhur Kılınç

warning: Creating default object from empty value in /home/hayat/domains/uzunhayat.net/private_html/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Öğle uykunuz kısa ömrünüz uzun olsun

7’den 70’e herkesin ihtiyacı olan uyku, gündüz alındığında daha da etkili. Uzmanlar, çocukların gelişimine, yetişkinlerin daha verimli çalışmasına olumlu katkıları olan gündüz uykusunu tavsiye ediyor. Bu sebeple Akdeniz ve Güney Amerika ülkelerinde siesta saati uygulanıyor.
Pek çoğumuzun çocukluğunda yaşadığı bir olaydır zorla öğle uykusuna yatırılmak… Şu anda o günleri özlemiyor değilim. Gün ortasında, kafamdakilerden bir süreliğine sıyrılıp uykuya dalmayı ve daha sonra uyanıp işe koyulabilmeyi ne çok isterdim... Çoğu Akdeniz ve Güney Amerika ülkesinde uygulanan “siesta”, yani öğle uykusu uygulamasının Türkiye’de de olması hiç de fena olmazdı. Özellikle de uzun ve sıcak günlerde… Öğle uykusunun faydaları ile ilgili olarak görüşlerine başvurduğum Memorial Hastanesi Uyku Laboratuvarı Sorumlusu Doç. Dr. Turan Atay öğle uykusu konusunda bizi bilgilendirdi.

Anket

Sağlık sorunlarınız nedeni ile ne kadar sıklıkla hastaneye gidiyorsunuz:

Son yorumlar

İçeriği paylaş