try another color:
try another fontsize: 60% 70% 80% 90%
UzunHayat.Com

İsmail Özer

warning: Creating default object from empty value in /home/hayat/domains/uzunhayat.net/private_html/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Sigara ve Nikotin

Asrımızda medeniyetin insanlığın hizmetine sunduğu birçok yeniliklerin yanında, içinden çıkamadığı, hatta bizzat kendisinin ortaya çıkardığı sayısız problemler de vardır. Dış görünüşü itibariyle herkesi büyüleyen medeniyetin insanoğlunu içten içe kemirdiği, belki günün birinde onları "yenmiş başak sapı" haline çevireceği de mukadderdir. Öyle görünüyor ki, bugün insanın eliyle ortaya sürülmüş ve onu tehdid eden bir sürü illet var. Bunlardan en tehlikeli ve yaygın olanlardan biri de nikotindir. Tabiata hâkim olma gayreti içinde çırpman insan, kendi elleriyle hazırladığı tuzağa düşecek ve tabiatın mahkumu olmaktan kurtulamayacaktır.

Bugün bu illete maruz kalmayan insan yok denecek kadar azdır. Sigara içenler nikotin zehrini kendi iradeleriyle alırken, içmeyenler de içenlerin sebep olduğu dumanın zehrinden en az içenler kadar zarar görmektedirler. 1928'de elde edilen nikotin o tarihten günümüze kadar çeşitli yönleriyle incelenmiştir. Tedavi edici bir fonksiyonu olmadığından hiçbir ilaç şirketi merak edip de tesirlerini etraflıca incelememiştir. Sadece farmakolojik bir madde olan nikotinin sinir hücreleri üzerindeki tesirleri yönünden çeşitli bilgiler elde edilmiştir.

Tütünde aktif bir madde olan ve tabiatta bulunan nikotin, renksiz ve uçucu bir "alkaloid"dir. Oksijenle temasa geçmesiyle birlikte kahverengi bir görünüm alır ve yanan tütüne benzeyen bir koku çıkartır. Kullanan kişilerde tesirini gittikçe artırır ve onu kendine öyle bağlar ki, kullanan kişi artık onu bir ihtiyaç olarak görmeğe başlar. Batı'nın Nasreddin Hoca'sı Mark Twain. "Sigarayı bırakmak çok kolaydır; çünkü hayatımda çok denedim." der.

Anket

Sağlık sorunlarınız nedeni ile ne kadar sıklıkla hastaneye gidiyorsunuz:

Son yorumlar

İçeriği paylaş