try another color:
try another fontsize: 60% 70% 80% 90%
UzunHayat.Com

iyotsuz tuz

warning: Creating default object from empty value in /home/hayat/domains/uzunhayat.net/private_html/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Tuz nedir?

Peygamberimiz(s.a.v) ’’Ya Ali (r.a.)yemekten önce ve yemekten sonra bir miktar tuz seni 70 tür hastalığa karşı korur" buyurmuştur.

Tuz nedir?

Tuz sodyum ve klor elementlerinden oluşur ve 1 gram tuzun suda çözülmesi ile 0,6 gramını kloriyonu ve 0,4 gram sodyumiyonu ortaya çıkar. Yetişkin bir insanın vücudunda 100 gram sodyum ve 77 gram klor bulunur. Bu elementler kan, lenf, hücreler, dokular, kemik, kıkırdak ve kirişlerde bulunur. Klor ayrıca mide asidi için gereklidir.

Sodyum iyonu vücudun osmotik (geçişmel, geçişen) yapısında çok önemli rol oynar. Yani hücrelere besleyici maddenin (vitamin, mineral, enzim, amino asit ve glukoz gibi) girişi ve hücrelerdeki artık maddelerin dışarı çıkarılmasında, kısaca transportta rol oynar. Ayrıca sinir ve kaslarda uyarıları iletmede rol oynar. Sodyum-potasyumla birlikte hücrelere giriş ve çıkışları konturol ederler.

Sofra tuzu gerçeği

Tuz Gölü, Van Gölü'nden sonra ülkemizdeki ikinci büyük göldür... Uzunlugu 80 kilometre kadar olan Tuz Gölü'nün genisligi 48 kilometreyi bulur... Genis bir alani kapsamasina karsilik çok sig bir göldür... Dünyanin en tuzlu göllerinden biridir... Litresinde 329 gram gibi çok yüksek oranda tuz ihtiva etmektedir... Gölün bu özelligini degerlendirerek tuz elde etmek amaciyla kiyilarinda çok sayida tuzla kurulmustur... Bu tuzlalardan elde edilen tuz Türkiye'nin gereksinimi olan tuzun büyük bölümünü karsilamaktadir... Türkiye'nin oldukça kurak bir yerinde yer almasi nedeni ile bu sig bölgelerde çok yogun bir sekilde buharlasma görülür... Dogu kismindaki körfez disinda tümüyle kuruyan gölün tabaninda, kalinligi yer yer 30 santimetreyi bulan mevsimlik bir tuz katmani olusmaktadir... Tuz Gölü'nün en derin yeri sadece 2 metredir. Öteki kesimlerin derinligi sadece santimetrelerle ölçülebilmektedir... Göle dökülen en önemli akarsular "Peçenekozu Deresi" ile "Melendiz Çayi"dir.

Cografya bilgileri aynen böyle diyor. Cografya bilgilerine girmemis aci gerçek ise sudur:

Anket

Sağlık sorunlarınız nedeni ile ne kadar sıklıkla hastaneye gidiyorsunuz:

Son yorumlar

İçeriği paylaş