try another color:
try another fontsize: 60% 70% 80% 90%
UzunHayat.Com

böbrek

warning: Creating default object from empty value in /home/hayat/domains/uzunhayat.net/private_html/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Böbrek Hastalıkları Belirtileri

Böbrek hastalıkları diğer birçok organdan farklı olarak hasta için kolay farkedilebilen bulgular vermeyebilir. Çok ciddi yakınmalar genellikle böbrekler toplam fonksiyonunun % 80-90'ını kaybettiğinde ortaya çıkar.

İdrar miktarı ve sıklığı
Sağlıklı insanlarda günlük yarım litre idrar yeterlidir. Ancak insanların çoğu genellikle 1,5-2 litre civarında idrar çıkartırlar. Bu miktar alınan su miktarına göre değişir. Su alımı arttıkça idrar miktarı da artar. Su alımı azaldıkça idrar miktarı da azalır. İnsanların çoğu günde 4-8 defa idrar çıkartırlar. Gece uyuduktan sonra nadiren idrara çıkarlar. Ancak gece yatılırken aşırı su ya da sulu gıda alınmış ise normalde de gece idrara çıkabilir.

Daha önce olmadığı halde gece yattıktan sonra birden fazla idrara çıkılmaya başlanması böbreklerde bir sorun olduğunun işareti olabilir. Böbrek yetmezliğinde gece idrar çıkılmasının nedeni idrarın yeterince yoğun hale getirilememesidir.

Anket

Sağlık sorunlarınız nedeni ile ne kadar sıklıkla hastaneye gidiyorsunuz:

Son yorumlar

İçeriği paylaş