try another color:
try another fontsize: 60% 70% 80% 90%
UzunHayat.Com

dikkat

warning: Creating default object from empty value in /home/hayat/domains/uzunhayat.net/private_html/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Kapağında Etiket Olmayan Su Şişelerine Dikkat Edin

İnsan vücudu, yapı taşı suya özellikle yaz aylarında daha çok ihtiyaç duyuyor.

Sıcaklık derecelerinin yükseldiği ve bunalttığı zamanlarda başvurulan acil su satın alma yöntemleri hastalığa davetiye çıkarıyor. Su satın alırken özellikle ambalaja çok dikkat edilmesi konusunda uyaran uzmanlar, şişe üzerinde 4 yerde firmanın adının bulunması gerektiğini belirtiyor. Ambalaj üzerindeki kapakta, şişe üstünde, etikette ve emniyet bandında olmak üzere 4 yerde suyun adını görmek gerekiyor. Türkiye’de şişelenen suların, Sağlık Bakanlığı’nca ruhsatlandırıldığını, kaçak ve sağlıksız üretim nedeniyle tüketicilerin hijyenik olmayan ürünleri kullanabildiğini açıklayan Ambalajlı Su üreticileri Derneği Başkanı Adnan Çavuş “Serinlemek için alel acele aldığımız şişe suları, eğer kaçak yollarla ambalajlanmışsa içinde birçok mikrobu barındırıyor. Şişe etiketi üzerinde izin tarihi ve sayısının bulunup bulunmadığı mutlaka kontrol edilmeli” uyarısında bulunuyor.

Alerjik Rinite Dikkat

Bahar Nezlesi (Alerjik rinit) nedir ?
Alerjik rinit, ortamda (çevrede) bulunan bir alerjenin nefes alma sırasında buruna alınıp, burnun iç yüzüne yapışması sonucunda bu alerjene karşı hassasiyeti (duyarlılığı) olan çocuğun burnunda mikrobik olmayan bir iltihap sonucu ortaya çıkan şikayetler ve bulgulardır. Yani bir tür mikrobik olmayan kronik (= müzmin) nezle halidir. Bu nedenle ana bulgular burunda kaşıntı, sulanma, hapşırma, aksırma, damakta kaşınma, öksürük ve boğaz ağrısı, boğazı temizleme isteğidir. En sık buruna yapışabilen alerjenler bahar aylarında ortaya çıkan polenlerdir. Bu nedenle Alerjik rinit en sık bahar aylarında görülür.

Alerjik rinit Niçin Bahar Aylarında Görülür ?

Yiyeceklerle ve Suyla bulaşan Hastalıklara Dikkat

a-Tifo

Tifo, bağırsaklara yerleşen çomak biçiminde bir bakterinin yol açtığı bir hastalıktır. Hastalığın etkeni olan tifo basili, kirli suların içilmesi ve mikroplu yiyeceklerin yenmesiyle insana bulaşır.

Yiyeceklerle alınan mikroplar bağırsaklardaki lenf düğümlerine yerleştikten sonra kana karışır ve yaydıkları toksinlerle kan zehirlenmesine yol açar.

Kanalizasyonlardaki arıtma tesislerinde çok ciddi önlemler almak ve denize akıtılmadan önce bu atıklarda canlı mikrop kalmadığından emin olmak gerekir.

Tifo basilleri içme sularına, meyve ve sebze bahçelerinin sulama sistemlerine ve toprağa karıştığı bölgelerde su mutlaka kaynatarak içilmeli, çiğ sebze ve meyve yenmemelidir. Sinekler de tifolu hastaların dışkılarından aldıkları mikrobu suya ve yiyeceklere bulaştırdıklarından hastalık hızla yayılır. Bu nedenle, tifonun yaygın olduğu ülkelere gidecek kişilere koruyucu aşı yapılmalıdır.

b-Dizanteri

Kalınbağırsak iltihaplanmasından ortaya çıkan hastalığa dizanteri denir. İki çeşidi vardır; Basilli Dizanteri ve Amipli Dizanteri

Başörtülü Bayanlar Dikkat

Prof. Dr. İhsan Ertemli, türban takan kadınların güneş ışığından faydalanamadıklarını, bu nedenle daha fazla D vitamini ve kalsiyum almaları gerektiğini söyledi.

Romatoloji uzmanı Prof. Dr. İhsan Ertemli, türban takan kadınların güneş ışığından faydalanamadıkları, bu nedenle daha fazla D vitamini ve kalsiyum almaları gerektiğini söyledi. Ertemli, D vitamini ve kalsiyum eksikliğinin romatizmal hastalıklara yol açabileceği uyarısını yaptı.

Romatoloji uzmanı Prof. Dr. İhsan Ertemli, türban takan kadınların güneş ışığından faydalanamadıkları, bu nedenle daha fazla D vitamini ve kalsiyum almaları gerektiğini söyledi. Ertemli, D vitamini ve kalsiyum eksikliğinin romatizmal hastalıklara yol açabileceği uyarısını yaptı.

Fethiye Ölüdeniz’de devam eden 2007 Romatoloji Kongresi'ne katılan Prof. Dr. İhsan Ertemli türban takan kadınlara uyarıda bulundu.

Kadınlar Sistite Dikkat

BELİRTİLERİ
Idrar yaparken yanma ve sizi.Idrar yaptiktan sonrada sürebilir.
Sik idrara çikma.
Agri kasiklara ve makata yayilabilir.
Ates.
Terleme.
Yorgunluk.
Kusma ve bulanti.
Idrar bulanik, kötü kokulu olabilir.
Cinsel iliski esnasinda agri hissi olabilir.

Normal de bakteriler üreme organlari ve anüs bölgesinde yasamaktadirlar. Bazen bu bakteriler alt idrar yollarini asarak mesaneye ulasirlar. Mesaneye ulasan bakteriler iseme ile disari atilirlar. Ancak mesaneye gelen bakteri sayisi atilandan fazla ise mesanede ve daha sonraki asamada böbreklerde iltihaplanmaya yol açarlar.
Bulasma cinsel birlesme esnasinda veya genital temizligin az oldugu durumlarda olusabilecegi gibi uzun süre idrar tutulmasi, idrar yollarini daraltici hastaliklar, menapozda düsük östrojen seviyesi nedeniyle de olusabilir.
Kadinlarda uretra erkeklerinkinden çok daha kisa oldugu için dis ortamdan bakterilerin mesaneye ulasmasi daha kolaydir. Bu nedenle kadinlarda sistitlerin görülme orani çok daha fazladir. Kadinlarin en az % 20'si yasamlari boyunca en az bir kez sistite yakalanirlar.

Ev kadınları Dikkat...

Kadınlarda özellikle menopoz, gebelik, loğusalık gibi hormonal değişim dönemlerinde ellerde uyuşma şikayeti ile ortaya çıkıyor

Kadınlarda özellikle menopoz, gebelik, loğusalık gibi hormonal değişim dönemlerinde ellerde uyuşma şikayeti ile ortaya çıkan Tünel (bilek kanalı) Sendromu ev işi yapan kadınları daha çok vuruyor. Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi Ortopedi ve Travmatoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Fatih Parmaksızoğlu, “Özellikle bir gün önce yerleri silen, elde çamaşır yıkayan kadınlar bu şikayetleri daha çok hisseder” diyor.

“En çok ev kadınlarında ve bankacılarda görülüyor”

Çocukların İlkokuldaki İlk yıllarına Dikkat

İlkokulun ilk üç yılına dikkat! İlköğretimin ilk üç yılı, okulöncesi eğitimde olduğu gibi önemli bir dönemdir

Bu süreçte bazı çocuklar okumada, bazı çocuklar yazmada, bazıları ise matematikte zorlanır Her çocuğun ayrı bir dünya ve her öğrencinin ayrı bir gelişimi söz konusudur Öğrenme güçlüğü, dikkat eksikliği gibi sorunlar çocuğunuzun başarısını düşürür Çocuğunuzun yaşadığı sorunları ne kadar erken çözerseniz, ileriki dönemlerde başarılı olmasına zemin hazırlarsınız

Anaokulu Seçerken Dikkat Edin

Çocuğunuzun gelişimi açısından en önemli dönemlerden olan 3-6 yaşlarda gideceği anaokulunu seçerken dikkat edilmesi gerekenler kriterler
0 – 6 yaş dönemi çocuklarımızın zihinsel, sosyal ve duygusal gelişimleri açısında oldukça önemli bir dönemdir Bu dönemlerde çocuklarımız başka çocuklarla bir arada olup, sosyalleşmek ihtiyacı içindedir

Yuvalar ve anaokulları çocukların bir arada olma, paylaşma, birlikte hareket etme, oyun oynama gibi ihtiyaçlarını karşılayan kurumlardır Burada önemli olan çocuğumuzun zihinsel ve beceri kapasiteleri denk olan yaşıtlarıyla bir arada olmasıdır Bu kadar önemli bir dönemde çocuğumuzun gelişimini ciddi oranda etkileyecek anaokullarını seçerken nelere dikkat etmemiz gerektiğini biliyor musunuz?

Öğretmen
Öğretmenin şefkatli, güleryüzlü ve sevgi dolu olmasına dikkat edin
0-6 yaş kritik bir dönem olduğundan eğitimli ve tecrübeli öğretmen olması oldukça önemlidir Öğretmen ne kadar eğitimli ve tecrübeli olursa çocuklarımızın gelişimini o kadar iyi destekler

Anket

Sağlık sorunlarınız nedeni ile ne kadar sıklıkla hastaneye gidiyorsunuz:

Son yorumlar

İçeriği paylaş