try another color:
try another fontsize: 60% 70% 80% 90%
UzunHayat.Com

Dr. Murat Yıldız

warning: Creating default object from empty value in /home/hayat/domains/uzunhayat.net/private_html/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Seyahat edenler dikkat.. Turist ishali nedir?

Gelişmiş bölgelerden gelişmekte olan bölgelere seyahat eden insanlarda görülen ishal birçok insanı etkilemektedir. Farklı bölgelere seyahat eden insanların yüzde 30-40'ında ishal görülmekte bunların yüzde 90'ı hafif seyirli ve kendiliğinden iyileşirken yüzde 5-10'unda da dizanteriform ishal gelişmektedir. Ayrıca turistlerin yüzde 1-2'sinde 1 aydan fazla süren inatçı ishal oluşmaktadır. Az sayıda olguda da 6 aydan fazla süren olabilir ve kronik bir hastalık başlayabilir. Turist ishalinin gelişme riski kişinin bedensel duyarlılığına, yeme alışkanlığına yolculuk süresine daha da önemlisi gideceği yere göre değişebilmektedir. Turist ishalinden korunmada ilk basamak gıda alımında seçici davranma ile olur. Yerel sular kaynatılmadan içilmemelidir. Şişelenmiş su ve karbonatlı içeceklerin içilmesi daha emindir. Çiğ ya da az pişirilmiş et, deniz ürünleri, süt ürünleri, pişirilmemiş ya da kabuğu soyulamayan sebze ve meyveyi yemekten kaçınılmalıdır.

'Hıçkırık' sebepleri ve tedavi yolları

Hıçkırık, sık görülen ve kendiliğinden sonlanan bir rahatsızlıktır. Nadiren 2 günden fazla bazen de 1 aydan fazla (inatçı hıçkırık) sürebilir. İnatçı hıçkırık erişkin erkeklerde kadınlara göre daha sıktır.

Kadınlarda hıçkırığın sebebinin yüzde 93'ü psikolojik kökenli iken bu oran erkeklerde yüzde 7 kadardır. Özellikle 2 günden fazla süren sürekli ve 1 aydan fazla süren inatçı hıçkırık altta yatan enfeksiyondan kansere kadar uzanan bir dizi hastalığın ilk belirtisi olabilir. Acil servise ağır bir yemekten sonra oluşan hıçkırık atağı ile gelen bir hastamın kalp krizi geçirdiğini teşhis etmiştim. Hastanın başka hiçbir şikâyeti yoktu. Kısa süreli hıçkırık atakları genellikle yemek, gastrik distansiyon (midenin gazla şişmesi), alkol ve stres ile daha sık ilişkilidir. İnatçı hıçkırığa sebep olacak 100'den fazla sebep bildirilmiştir.

Hıçkırığın sebepleri

Psikolojik nedenler: Heyecan, korku, stres

Toksik ve metabolik sebepler: Alkol, ilaçlar, diyabet, üremi

Ameliyat sonrası sebepler: Genel anestezi

Anket

Sağlık sorunlarınız nedeni ile ne kadar sıklıkla hastaneye gidiyorsunuz:

Son yorumlar

İçeriği paylaş