try another color:
try another fontsize: 60% 70% 80% 90%
UzunHayat.Com

Dr. Polat HAS

warning: Creating default object from empty value in /home/hayat/domains/uzunhayat.net/private_html/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Alkolle Kanser Arasındaki Alaka

Alkol ile ilgili olarak şu ana kadar çok şey söylendi ve çok fikir ileriye sürüldü. Alkolün zararı o kadar klasikleşti ki, bu hususta herkes bir şeyler söyleyebilir. Burada alkolün zararı üzerinde durmayacağız. Son zamanlarda alkol ile çeşitli organ kanserleri arasında ilişki olduğuna dair yayınlar çıkmaya başladı. Ne enteresandır ki bira zararsızdır diye çeşitli fikirlerin ileriye sürüldüğü bir dönemde biranın diğer bir çok zararını bir yana koyalım, kansere sebep olan içkilerin başında geldiğini ifade eden yayınlar bir hayli arttı. Bjeke barsak kanserleri ile bira arasında ilişki olduğunu yayınladı. (l) Jensen İrlanda’da bira fabrikası işçilerinde barsak kanserinin oldukça fazla olduğunu bildirdi. (2) Benzer bir yayın Wynder tarafından Japonya’dan geldi. (3) . Mc Michael’in İngiltere, A.B.D. Yeni Zelanda ve Avustralya’da bu durumun söz konusu olduğuna dair yayını dikkatleri iyice üzerine çekti. (4) Breslow un 24 ülkede bira içilmesiyle barsak kanseri olduğunu yayınlaması üzerine, tehlikenin ciddiyetini iyice gözler önüne serdi. Japonya’ da 8006 kişi üzerinde yapılan bir çalışmada ayda 15 litreden fazla bira içenlerin barsak kanseri açısından en yüksek risk gurubunu oluşturduğu bildirilmektedir.

Midenin Izdırabı

Bizlere büyük bir hizmette bulunmasının karşılığını ızdırapla ödeyen hazım sistemi, insanın bilgisizliğinin çilesini çekmektedir.

Yemek yemeden önce elin yıkanması gerekir. Elini yıkamadan yemeğe oturan kişi çeşitli mikropları midesine göndererek ishal ve diğer mikrobik hastalıklara sebeb olmaktadır. Memleketimizde paraziter hastalıklar oldukça fazladır. Bu hastalıkların bir kısmı parazitin hazım sistemine girmesi ile olur. Bunun mühim bir sebebi elin yıkanmamasıdır. Viral hepatit denen sarılık hastalığı da el yıkamadan yeme-içme sonucu meydana gelmektedir.

Ağıza alınıp çiğneme işlemi başlayınca işin çilesi dişlere düşer. Dişleri fırçalamama neticesi olarak da ileri yaslarda takma dişlere muhtaç duruma düşmek insan için kötü bir âkıbet sayılır. Günümüzde takma dişler, iyice ağza yerleşebilir, hatta takma oldukları da fark edilmez. Ancak normal ağız/n çiğneme ve ısırma kuvvet ve basıncına katiyyen ulaşamaz. 125 Kg. olan çiğnemedeki basınç, takma dişlerle 5–15 kg.a iner.

Anket

Sağlık sorunlarınız nedeni ile ne kadar sıklıkla hastaneye gidiyorsunuz:

Son yorumlar

İçeriği paylaş