try another color:
try another fontsize: 60% 70% 80% 90%
UzunHayat.Com

Depresyon'a pekmez, somon balığı, pancar ve ceviz

Harvard Üniversitesi uzmanları, depresyonla savaşta en etkili olan dört gıda maddesini belirledi: Pekmez, somon balığı, pancar ve ceviz.

Bilinçli beslen depresyonu yen

Mutsuz olduğunuz dönemlerde yediklerinize dikkat edin. Balık, ceviz gibi besinler depresyonu engelliyor.

Amerika'daki Harvard Tıp Fakültesi'ne bağlı McLean Hastanesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre bazı gıdalar insanların depresyona girmesini engelliyor ve depresyondan kurtulmasına yardımcı oluyor.

Besin Ve Serotonin

Yapılan araştırmada somon balığı, pekmez, pancar, ceviz, keten tohumu gibi besinlerin depresyona iyi geldiği belirlendi. Araştırmanın başında bulunan profesör Bill Carlezon Balıktaki omega 3 yağ asidi ile pekmez ve pancardaki uridin maddesi depresyonu engelliyor. Balık yiyenlerin depresyona girme riski azalıyor dedi. İnsanların özellikle mutsuz olduğu dönemlerde yediklerine dikkat etmesi gerektiğini tavsiye eden Carlezon, bazı besinlerin mutluluk hormonu serotoninin salgılanmasına yardımcı olduğu görüşünde. Yapılan araştırmada çok az balık tüketen ülkelerde depresyon vakalarının çok fazla olduğu da ortaya çıktı. Örneğin balığın çok az tüketildiği Amerika'da 19 milyon kişiye depresyon teşhisi konmuş. Uzmanlar balığın çok fazla tüketildiği ülkelerde ise daha az depresyon vakası görüldüğünün altını çiziyor.

Anket

Sağlık sorunlarınız nedeni ile ne kadar sıklıkla hastaneye gidiyorsunuz:

Son yorumlar