try another color:
try another fontsize: 60% 70% 80% 90%
UzunHayat.Com

Yüksek kolestrol zayıflarda da olabilir

İstanbul Üniversitesi Kardiyoloji Enstitüsü’nden Prof. Dr. Vedat Şensoy, “yüksek kolesterol şişmanlarda olur” düşüncesinin her zaman gerçeği yansıtmadığını belirterek, zayıflarda da yüksek kolesterole raslanıldığını söyledi.

İstanbul’da düzenlenen bir toplantıda konuşan Prof. Dr. Vedat Şensoy, ailevi hiperkolesterolomisi olan kişilerin zayıf olduklarını ve sigara içmemelerine rağmen, normal kolesterolün 200 ise bunlarda 350– 400’ ü bulduğunu açıkladı. Prof. Dr. Şensoy, “Bu genetik bozukluk toplumumuzda 500 kişide birinde görülüyor. Buda 350 bin kişi demektir” dedi.

Ailesinde bu tür genetik bozukluğu olanların kolesterollerini kontrol ettirmeleri gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Vedat Şensoy, yağlı , kızartmalı gıdalarla beslenip aşırı et tüketmenin kolesterolün artmasına neden olduğunu söyledi.

Kolesterol düzeyine göre yaşamak gerek

Prof. Dr. Vedat Şensoy, şöyle devam etti: “Kolesterolün yüksek olması herhangi bir şikayete neden olmaz.

Kolesterol yüksekliğinin neden olduğu kalp krizi veya felç gibi hastalıklar, kolesterolün damar duvarında birikmesiyle yıllar sonra ortaya çıkar. Bu nedenle 20 yaşın üzerindeki kişiler kolesterol düzeylerini bilmeli ve bunun gerektirdiği yaşam değişikliğini uygulamalıdır.

Özellikle anne, baba veya kardeşlerinde erken yaşta kalp hastalığı olduğu bilinen kişiler, şeker hastaları mutlaka kolesterollerini ölçtürmeli ve gereken önlemleri almalıdır. Öncelikle ailevi kolesterol yüksekliği veya başka bir hastalığa bağlı kolesterol değerlerinde bozukluk varsa tıbbi destek şarttır

Anket

Sağlık sorunlarınız nedeni ile ne kadar sıklıkla hastaneye gidiyorsunuz:

Son yorumlar