try another color:
try another fontsize: 60% 70% 80% 90%
UzunHayat.Com

saman nezlesi

warning: Creating default object from empty value in /home/hayat/domains/uzunhayat.net/private_html/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Saman nezlesi

Çocukluk döneminde başlayan, tekrar eden (mükerrer) ataklarla giden allerjik bir hastalık. Mevsimlik veya her zaman olmak üzere iki tipi vardır. Çiçek tozları, otlar, çimen ve küfler, mevsimlik; ev tozları ve yün ise parennial saman nezlesine sebep olur. Genellikle hastalar allerjik bünyelidir ve âilelerinde başka allerjik hastalık bulunur.

Hastalarda bol sulu burun akıntısı, hapşırma, burunda kaşıntı, her iki gözde sulanma, kaşıntı ve yanma vardır. Gözler şiş ve kızarık, burun mukozası soluk mâvimsi renktedir. Hastaların burun salgısı ve kanlarında akyuvarların eozinofil grubu artmıştır. Saman nezlesi yapan âmilin (allerjinin) ne olduğu ise deri testleriyle tespit edilir.

Hastalığın etkili tedâvisi yoktur. Hiposensitizasyon (duyarlılık azaltma) bâzan faydalıdır. Allerjen, ilgili mevsimden 2-3 ay önce başlayarak gitgide artan dozda hastaya şırınga edilir. Böylece allerjene karşı bağışıklık kazanmış olur.

Allerjik rinitler

Allerjik rinit semptomlarının neden olduğu yorgunluk, başağrısı, algılama ve öğrenmede yetersizlik gibi şikayetler hastaların hayat kalitesini belirgin olarak etkilemektedir. Hastalığın tedavi maliyetleri ve iş gücünde ve üretimde kayıplara neden olarak ortaya çıkardığı dolaylı maliyetler, rinitleri “önemli” hastalıklar haline getirmektedir.

ALLERJİK RİNİT NEDİR?

Burun solunum sisteminin ilk bölümü olup, aynı zamanda alt solunum sistemi için koruyucu bir role sahiptir. Burundan geçen hava filtre edilir, ısıtılır ve nemlendirilir.

Rinit, burun mukozasının inflamasyonu (iltihabi reaksiyon) anlamına gelmektedir. Bu inflamasyon burun akıntısı, burunda kaşıntı, hapşırma ve burun tıkanıklığı gibi şikayetlere neden olmaktadır.

Rinitler birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Allerjenlerle duyarlılaşma sonrasında ortaya çıkan rinitlere ALLERJİK RİNİTLER adı verilmektedir.

ALLERJİK RİNİTLER NASIL ADLANDIRILMAKTADIR?

1. Mevsimsel allerjik rinitler:

Anket

Sağlık sorunlarınız nedeni ile ne kadar sıklıkla hastaneye gidiyorsunuz:

Son yorumlar

İçeriği paylaş