try another color:
try another fontsize: 60% 70% 80% 90%
UzunHayat.Com

sinüzit

warning: Creating default object from empty value in /home/hayat/domains/uzunhayat.net/private_html/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Sinüzit

Alın, burnun arka kısmı ve burnun her iki tarafında bulunan kemik boşluklara yüz sinüsleri (paranazal sinüsler) adı verilir. Bu boşlukların ve iç yüzlerindeki mukozanın iltihabına da sinüzit denir.
Çok kullanıldığı için sinüslerin isimlerinin de bilinmesinde yarar vardır.

* Maksiller sinüsler (üst çenede burnun her iki tarafında)
* Frontal sinüs (alında kaşların üstü)
* Etmoidal sinüs (burun kökü arka üst kısmında)
* Sfenoid sinüs (kafatası tabanında)

KBB Hastalıkları (Sinüzit, orta kulak iltihabı, farenjit)

Sinüzit

Burunun her iki tarafında ve arkasında yer alan "sinüs" adı verilen hava ceplerinin iltihabına sinüzit denir.

Çok şiddetli ağrıya sebep olabilen bir hastalıktır. Burun gerisine akıntı, burun tıkanıklığı, burun etrafında bası hissi ön plandaki belirtilerdir. Ayrıca boğaz ağrısı, koyu kıvamlı ve renkli balgam, başağrısı ve ateş de bu tabloya eklenebilir.

Nedenleri

Sinüzit bakteri, virüs, mantar veya allerjik kökenli olabilir. Toplumda %15-20 civarında kronik sinüzite yani 3 haftadan daha uzun süren sinüzite rastlanır.

Orta Kulak İltihabı

Akut otitis media olarak da adlandırılan akut orta kulak iltihabı, kulağın üç bölümünden "orta kulağın" iltihabi durumudur. Genellikle üst solunum yollarındaki viral bir enfeksiyon ile birlikte görülür. Daha sık olarak 6-12 aylık bebeklerde görülür, 7 yaşın üzerinde daha seyrektir.

Orta kulak iltihabı oldukça yaygın bir hastalıktır. 3 Yaşın altındaki çocukların %70-80'i en az bir kere orta kulak iltihabı geçirmiştir.

Hastalık Mevsimi

Zatürre, grip, farenjit ve bronşit. Kış ayıyla birlikte özellikle de kapalı ortamlarda çalışanlarda sık rastlanan bu 4 hastalık önlem almadığınızda yaşamı zorlaştırıyor.

Uzun kış aylarını sağlıklı geçirmenin yolu da doktorların önerilerini dinlemekten geçiyor.

Üst ve alt solunum yolu hastalıkları en çok da kışın canımızı yakıyor. Günün büyük bir bölümünü kapalı ve kalabalık ortamlarda geçiriyor olmamız, zatürre, grip, farenjit ve bronşit gibi hastalıklara daha sık yakalanmamıza yol açıyor.
ancak bunlardan korunmanın yolu olduğu gibi, tedavisi de mümkün. Uzmanlar, üst solunum yolu enfeksiyonlarını, "mevsime bağlı" hastalıklar olarak nitelendiriyor.

Özellikle de mevsim geçişlerinde, gün içindeki ısı farklarının çok olduğu ilkbahar ve sonbaharda bu hastalıkların daha çok görüldüğüne işaret ediyor.

Anket

Sağlık sorunlarınız nedeni ile ne kadar sıklıkla hastaneye gidiyorsunuz:

Son yorumlar

İçeriği paylaş